Döşeme Betonu Üzerinde Isı Yalıtımı

Projelendirmede Dikkat Edilecek Hususlar
Bazı durumlarda ısı yalıtımının döşeme betonu üzerine yerleştirilmesi tavsiye edilir:

- Yerden ısıtmada yapının alttaki katmanlarına ısı transferini azaltmak için,
- Farklı zamanlarda kullanılan iç hacimlerin gereksiz ısıtılmasını önlemek ve pahalıya mal olan
enerji tüketimini önlemek için,
- Bir binanın içindeki ısıtılmış ve ısıtılmamış hacimleri birbirinden ayırmak için,
- Isı yalıtım yenilemelerinde (renovasyonlarda).
- Homojen kapalı hücre yapısı sayesinde, FLOORMATETM yalıtım levhalarının basma dayanımı ve inşaat safhasında yük taşıyıcı rolü önemli ve yüksektir. Viskoelastik davranışa sahip FLOORMATE yalıtım levhalarının sürekli yüksek yükler altında dahi minimum basma dayanımı yerleştirildiği yüzey üzerinde ekonomik ve güvenli çözümler sağlar.

FLOORMATE levhalarının mekanik özellikleri sayesinde, yerden ısıtmada kullanılan boruların klipslerle tesbit edilecekleri iyi bir zemin sağlanır. Uygulanacak yüklere göre aşağıdaki ürünlerin kullanımı tavsiye edilir:

Ofis ve konut türü yapılarda:

- FLOORMATE 200

Uygulama Örneği

Döşeme betonu üzerinde ısı yalıtımı
1- Zemin kaplaması
2- Yerden ısıtmalı beton (opsiyonel)
3- Buhar dengeleyici
4- FLOORMATE
5- Ayırıcı katman
6- Sıkıştıırlmış zemin

Uygulama

FLOORMATE levhaları süratli, kolay ve ekonomik uygulama imkanı verir. FLOORMATE levhaları döşeme betonu üzerine doğrudan, aralık veya boşluk bırakmayacak şekilde serilir. Döşeme beton yüzeyi üzerinde bazı küçük pürüzler ilave bir düzeltme tabakasına gerek olmadan viskoelastik davranışa sahip yalıtım levhaları tarafından telafi edilebilir.

Üzerine şap tabakası uygulanacaksa, ayırıcı tabaka olarak polietilen folyo serilir ve istenirse ince bir şap tabakası atılarak seramik kaplama uygulaması yapılır. Halı, PVC, ahşap parke gibi kaplamalar için şap tabakası üzerine yapıştırma veya latalı tesbit yapılır. Isıtılan döşemelerde levhalar döşeme betonu üzerine serilir. Üzerine polietilen folyo ayırıcı tabaka serildikten sonra ısıtma-tesisat boruları plastik ayaklar ile yerleştirilir, uygun kalınlıkta şap dökülerek ısıtma borularının bu şap tabakasının ortasında kalması sağlanır. Daha sonra istenilen döşeme bitişiyle detay tamamlanır.

Isı Yalıtımı

  • Kış aylarında dış ortamdaki soğuk havanın iç mekanlarda ısı kaybına neden olmasını; yaz aylarında ise dış ortamdaki sıcak havanın iç mekanda ısı artışına neden olmasını önlemek için özel malzemeler ile yüzeyler arası ısı transferini azaltma işlemine ısı yalıtımı denir.Devamı için tıklayınız
  • Pazar lideri markamız Blue'Safe Mavi Kale, boya ve dekoratif sıva dahil son kat kaplamalı paket sistemlerde "10 Yıl Ürün Garantisi"ni sektörün hizmetine sunuyor. Ayrıca, paket sistemler için uygulama süreci ve sonrasını kapsayan 2 yıl uygulama garantisi de mevcut.Devamı için tıklayınız
Yazdır Yazı Büyüklüğü A(-) A(+) Paylaş