Kırma Çatılarda Isı Yalıtımı

Konut olarak kullanılan az katlı binalar arasında en sık rastlanan çatı türü kırma çatıdır. Bu tip çatılar binanın nefes almasını sağladığı gibi istenildiğinde çatı arasının mekân olarak kullanılmasına olanak verir. Kaliteli yaşam ortamı sağlamanın temel şartı çatıdan ısı kaybını en aza indirmektir. Verimli ve kalıcı bir ısı yalıtımı sayesinde yaşayanlar için konfor şartları sağlanır ve muhtemel yoğuşma riski önlenir.


ROOFMATE* PS levhaları kırma çatılarda, çatı tahtası kullanılmadan, aşık ve mertek üzerine (örten yalıtım sistemi), her türlü kiremit ve çatı kaplaması ile birlikte uygulanabilir.

Projelendirmede Dikkat Edilecek Hususlar

Hesaplamalar sonucunda öngörülen ısı yalıtımından istenen verimliliği sağlamak ancak ısı köprülerinin önlenmesiyle mümkündür. Isı yalıtımı; mertekler üzerine doğrudan çatı tahtası kullanmaksızın, mertek üzerinde kullanılmış çatı tahtası üzerine veya merteklerin altına kesintisiz bir tabaka halinde uygulanır. Böylece ısı köprüleri en aza indirgenir. Kullanılacak malzemeler ve yükler göz önüne alınarak aşık ve mertek kesitleri hesaplanır. Çatı tahtasız uygulamalarda mertek aks aralığı, 4 cm kalınlığında ROOFMATE PS kullanılacaksa 40 cm, 5 cm kalınlığında kullanılacaksa 50 cm, 6 cm kalınlığında kullanılacaksa 60 cm olarak inşa edilmelidir. Yalıtım sistemi üzerine binen yükler (kar, rüzgar ve hatta çatının kendi ağırlığı) ve bu yükler sonucunda oluşan gerilmeler nedeni ile merteklerin üzerine yerleştirilen yalıtım malzemesinin mukavemetinin yüksek olması gerekir.

Çatı sistemini oluşturan, çatı örtüsü (kiremit vs.), baskı çıtası, ısı yalıtımı bir bütün olarak yapıda en önemli unsurlardan olup, dış iklim koşullarına, uygulama sırasında ve sonrasında dayanıklı olmalıdır. ROOFMATE PS levhaları (60x300cm), merteklerin üzerine merteklere dik gelecek şekilde yerleştirilir; geçici olarak çivi ile tutturulur. Nefes alan bir su yalıtım örtüsünden sonra baskı ve kiremit çıtalarının tespiti ve kiremitlerin yerleştirme işlemleri tamamlanır. Shingle uygulaması için baskı çıtaları üzerine su kontroplağı, sunta, OSB vb. levhalar yerleştirilir ve üzerine shingle uygulanarak çatı tamamlanır. Bu uygulamada ayrıca bir su yalıtım membranı kullanılması çatı eğimi ve shingle altında kullanılan malzemelerin özelliklerine bağlıdır. ROOFMATE PS levhaları ve çıtaların birlikte çakılarak aynı sırada ilerlenmesi ve uygulayıcıların bu çıtaların tespiti yapılmadan merteklerin üzerinde yürümemeleri tavsiye edilir. Ayrıca ROOFMATE PS levhaları yerleştirildikten sonra uzun süre güneş ışığına maruz kalırsa taşıyıcı özelliğinde zayıflama söz konusu olabilir. Bu sürenin bir haftayı geçmemesi sağlanmalıdır.

STYROFOAM Çözümleri - ROOFMATE PS ile Isı Yalıtım

Kırma çatılarda mertek üzerine, dış iklim koşulları ve mekanik etkilere dayanıklı sürekli ve kesintisiz bir ısı yalıtımı yapmak önemli bir avantajdır.

STYROFOAM* çözümleri arasında yer alan ROOFMATE* PS, mertekler üzerine çatı tahtasına gerek kalmaksızın yerleştirilir. Ahşap tüketimi en alt düzeydedir. ROOFMATE PS yalıtım levhalarının yüksek mukavemetli olması, uygulama sırasında ve sonrasında avantaj sağlar. Kapalı homojen hücre yapısına sahip STYROFOAM mavi renkli ekstrüde polistiren köpük levhalar aşağıdaki özelliklere sahiptir.

Sürekli, yüksek ısı yalıtım özelliği,
Su emmemesi,
Donma-çözülme dayanımı,
Yüksek basma ve bükülme mukavemeti,
Yüksek su buharı geçirgenlik direnci,
Boyutsal kararlılık,
Hafif olması,
Her türlü hava şartlarında süratli ve kolay uygulanabilir olması.

Isı Yalıtımı

  • Kış aylarında dış ortamdaki soğuk havanın iç mekanlarda ısı kaybına neden olmasını; yaz aylarında ise dış ortamdaki sıcak havanın iç mekanda ısı artışına neden olmasını önlemek için özel malzemeler ile yüzeyler arası ısı transferini azaltma işlemine ısı yalıtımı denir.Devamı için tıklayınız
  • Pazar lideri markamız Blue'Safe Mavi Kale, boya ve dekoratif sıva dahil son kat kaplamalı paket sistemlerde "10 Yıl Ürün Garantisi"ni sektörün hizmetine sunuyor. Ayrıca, paket sistemler için uygulama süreci ve sonrasını kapsayan 2 yıl uygulama garantisi de mevcut.Devamı için tıklayınız
Yazdır Yazı Büyüklüğü A(-) A(+) Paylaş