SHAPEMATE IB levhaları

SHAPEMATE™ IB, Dow Chemical’ın dıştan duvar yalıtımı uygulamaları için geliştirmiş olduğu Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (89/106/EEC) doğrultusunda CE işaretine sahip mavi ekstrüde polistiren yalıtım malzemesidir. Blue’safe Mavi Kale Dıştan Duvar Çözümü; SHAPEMATE IB ısı yalıtım levhaları, INSTA-STIK™ poliüretan esaslı yapıştırıcı veya Kalefiks Yapıştırıcı harcı, KalePlast Sıva, mavi kale file, ve Dübel tesbit elemanı ve kenar-köşe, subasman için mavi kale profillerinin birlikte uygulanması ile oluşan binaların ısı yalıtım ihtiyacı için geliştirilmiş bir dıştan yalıtım sistemidir. SHAPEMATE IB ısı yalıtım levhalarını barındıran Blue Safe Mavi Kale Sistemleri Avrupa teknik onayı ETAG 004, Dış Cephe Isı yalıtım Sistemlerine göre test edilmektedir.


SHAPEMATE IB, arka yüzeyi pürüzlendirilmiş ve oluklu, ön yüzeyi sıva uygulamaları için özel pürüzlü, bünyesine su almayan, boyutsal kararlılığı mükemmel, B1 sınıfında (zor alev alabilen) mavi renkli bir ısı yalıtım malzemesidir.

INSTA-STIK poliüretan esaslı nem ile 30 dk-2 saat içinde kürlenen ısı yalıtım levhası yapıştırıcısıdır.
Kalefiks Yapıştırma harcı, çok yüksek yapıştırma özelliği olan, reçine modifiye, sıcaklık ve dona karşı dayanıklı, su ile karıştırılarak hazırlanan çimento bazlı yapıştırma harcıdır.

KalePlast Sıva, sentetik katkılarla kalitesi arttırılmış, uzun işlenebilme süresi olan, yağmur darbelerine, donma çözünme döngülerine dayanıklı, su ile karıştırılarak hazırlanan çimento bazlı sıva harcıdır.

Mavi Kale File, 160 gr/m2 ağırlığında, 4 x 4 mm file aralığı bulunan, alkaliye ve kimyasallara karşı lif katmanları korunan (emprenye) bir cam tülü malzemedir.

Mavi Kale Dübel, SHAPEMATE IB levhalarının cephe yüzeylerine tesbitini yapmak için kullanılan plastik çivili yalıtım dübelidir.

Mavi Kale Profil, subasman, damlalık ve köşe profili olmak üzere üç çeşidi mevcuttur.
BLUE’SAFE Dıştan Duvar Çözümü kolayca mevcut ve yeni binalarda kullanılabilir.

Projelendirmede dikkat edilecek hususlar

Dıştan yapılan ısı yalıtımı yapı fiziği açısından en sağlıklı uygulamadır. Bu uygulamada herhangi bir ısı köprüsüne izin verilmez ve yapı kabuğunu oluşturan yapı malzemeleri sıcak tarafta kalır. Dış yüzeyde kullanılan ısı yalıtım malzemesi dış etkilere karşı dayanıklı özellikte olmalıdır. Özellikle subasman bölgesinde kullanılan yalıtım tabakası şiddetli etkilere maruzdur: yerden alınan nem, yağmur veya su, mekanik basınç ve darbe, humik asit vs. Dolayısı ile dış ve subasman seviyesinde kullanılan yalıtım malzemesi uzun süreli, kalıcı, etkili bir çözüm getirebilecek özel bir yalıtım malzemesi olmalıdır.

Bu hassas uygulamada aşağıdaki olumlu özellikleri sayesinde ispatlanmış bir geçmişe ve tecrübeye sahip SYTROFOAM ürünlerinden SHAPEMATE IB yalıtım levhaları oldukça uygun çözümler sunmaktadır:

- Kapalı hücre yapısı sayesinde nemden etkilenmez
- Boyutsal olarak kararlı bir yapıdadır,
- Yüksek mukavemet ve viskoelastik özellikte malzeme yapısı ile aynı zamanda mekanik etkilere karşı da dirençlidir,
- Pürüzlü veya oluklu yüzeyi yapısıyla, çimento bazlı ve solvent içermeyen yapıştırıcılarla iyi tutunma sağlar.

Uygulama

Yüzeyin hazırlanması: Uygulamaya başlamadan önce binanın bütün cephelerinin yatay ve düşey terazisinin belirlenmesi gereklidir. 2- 3 cm'yi aşan yüzey eğriliklerinde bir kaba sıva yapılarak, KaleFiks Yapıştırma harcının daha az kullanılması, daha hızlı yapıştırma işlemi, daha iyi bir dübel tesbit özelliği sağlanır. Dübel tesbit işleminde problem olabilecek malzemeler ile örülmüş yüzeyler veya duvarlar, üzerine kaba sıva yapılamıyorsa, dübellerin yapıştırma harcı öbeğinin üzerine rastlayacak şekilde tesbiti gereklidir. Yüzeyde yapışmayı önleyici herhangi bir kaplama varsa kaldırılmalıdır.

- Mavi Kale Profil-S subasman seviyesinin 20 cm alt kısmına tesbit edilir. Yatayda Mavi Kale Profil-S ve düşeydeBLUE’S Profil-K’nın düzgün tesbit edilmesi, tüm sistemin sağlıklı uygulanması için büyük önem taşır.

- Kalefiks Yapıştırma harcı, üretici tavsiyesi doğrultusunda su ile karıştırılarak hazırlanır.

- Yapıştırma yüzeyinin düzgünlüğüne bağlı olarak, yapıştırma harcı SHAPEMATE IB levhasının pürüzlü ve oluklu yüzeyinin tümüne taraklı malayla sürekli veya kenarları boyunca sürekli/şerit, orta kısımlara noktasal/öbek uygulanır (Şekil 09). SHAPEMATE IB levhaları su basman profiline oturtularak, hafifçe kaydırılıp duvara yapıştırılır. Levhaların sıkıştırılması esnasında yanlardan taşan harç bir sonraki levha yerleştirilmeden önce mutlaka temizlenmeli ve levha aralarında ısı köprüsüne neden olacak derzler oluşmamalıdır.

- Yapıştırma işleminden en az 24 saat sonra Mavi Kale Dübellerin tespiti için duvar ve levha matkapla delinir. Dübeller tüm levha köşelerine ve iki adet levha ortasına gelecek şekilde yerleştirilir ve plastik çivileri çakılır. Beton içine en az 40 mm, tuğla ve diğer bloklu yapılarda en az 50 mm girecek şekilde dübeller sabitlenir.

- Pencere, kapı ve bina köşeleri, Mavi Kale Profil-K ile takviye edilir ve Kaleplast Sıva ile sıvanır.

- Kaleplast Sıva harcı üretici tavsiyesi doğrultusunda su ile karıştırılarak hazırlanır.

- SHAPEMATE IB levhaları üzerine çelik mala ile kaleplast Sıva Harcı uygulanır (Şekil 10).

- Mavi Kale File bir çelik mala yardımı ile henüz sıva kurumadan hafifçe bastırılarak tutturulur. BLUE’S File ek yerleri birbiri üzerine 10 cm bindirilmelidir (Şekil 11).

- Hava sıcaklığına ve bina cephesinin güneş alma konumuna göre kuruma süresi beklenir ve ikinci bir kat Kaleplast Sıva uygulaması yapılarak düzgün bir yüzey elde edilir (Şekil 12).

- Kaleplast Sıvanın uygulanmasından ve kurumasından sonra nefes alan, en az 1.0 - 2.0 mm kalınlığında, solvent içermeyen ve pürüzlü bir yüzeye sahip dekoratif son kat kaplama uygulaması yapılır. Dekoratif son kat kaplamanın sıvaya daha iyi yapışmasını sağlamak için bir astar kat uygulaması da tavsiye edilir. Kuruyan astar üzerine dekoratif kaplama çelik/plastik mala ile uygulanarak sistem tamamlanır (Şekil 13).

Levhaların ölçülerine getirilirken kesme işleminin hassas yapılması levhalar arasında boşlukların kalmamasına dikkat edilmelidir.

Isı Yalıtımı

  • Kış aylarında dış ortamdaki soğuk havanın iç mekanlarda ısı kaybına neden olmasını; yaz aylarında ise dış ortamdaki sıcak havanın iç mekanda ısı artışına neden olmasını önlemek için özel malzemeler ile yüzeyler arası ısı transferini azaltma işlemine ısı yalıtımı denir.Devamı için tıklayınız
  • Pazar lideri markamız Blue'Safe Mavi Kale, boya ve dekoratif sıva dahil son kat kaplamalı paket sistemlerde "10 Yıl Ürün Garantisi"ni sektörün hizmetine sunuyor. Ayrıca, paket sistemler için uygulama süreci ve sonrasını kapsayan 2 yıl uygulama garantisi de mevcut.Devamı için tıklayınız
Yazdır Yazı Büyüklüğü A(-) A(+) Paylaş